Malowanie tworzyw sztucznych jest procesem, który na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwy. Przy pojedynczych sztukach do celów domowych i posiadaniu odpowiedniego sprzętu – możliwe jest lakierowanie tworzyw na własną rękę. Przy seryjnej produkcji niezbędne jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym zakładem lakierniczym. Niezależnie od wybranej metody nakładania powłoki lakierniczej, zawsze trzeba zadbać o dobór odpowiednich produktów lakierniczych, właściwe przygotowanie powierzchni oraz precyzyjne nakładanie warstw lakieru. Tylko wtedy gotowa powierzchnia będzie trwała, estetyczna i zachowa swój doskonały wygląd na wiele lat. A zatem jak lakierować tworzywa sztuczne? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Po co malować tworzywa sztuczne?

Jest wiele sytuacji, w których malowanie tworzyw sztucznych ma jak najbardziej praktyczne uzasadnienie. Zacznijmy od domowych sposobów na malowanie plastiku oraz powody, dla których warto zdecydować się na taką metodę odnowienia elementów z tworzywa sztucznego. Na samodzielne malowanie plastiku można się zdecydować z różnych powodów:

  • naprawa siedziska huśtawki,
  • zniszczony blat stołu ogrodowego z tworzywa sztucznego,
  • Odnowienie obudów od sprzętu RTV/AGD.

Zawsze wtedy, kiedy chcemy odnowić powierzchnię plastikowego elementu, warto pomyśleć o lakierowaniu. Aby nowa powłoka lakiernicza utrzymała się na powierzchni tworzywa sztucznego, trzeba odpowiednio przygotować się do procesu lakierowania. O tym jednak wspomnimy w dalszej części artykułu.

W przypadku lakiernictwa przemysłowego tworzyw sztucznych, powody lakierowania są zupełnie inne. To przede wszystkim chęć wyróżnienia produktu oraz zabezpieczenia go przed zniszczeniami i oddziaływaniem promieni UV, które powodują blaknięcie. Co więcej, lakierowanie tworzywa sztucznego pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu tworzyw sztucznych przez wiele lat, co jest szczególnie istotne w motoryzacji czy sprzętach gospodarstwa domowego.

Zastosowanie lakiernictwa tworzyw sztucznych w praktyce

W dzisiejszych czasach malowanie tworzyw sztucznych jest techniką wykorzystywaną w wielu branżach, a przede wszystkim w takich, jak: przemysł, motoryzacja, kosmetyka, farmaceutyka, produkcja, stomatologia. Lakierowanie plastiku znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie produkty wykonane z tworzyw sztucznych muszą być odpowiednio zabezpieczone, np. przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Poznaj przykłady praktycznego wykorzystania lakierowania tworzyw sztucznych:

  • opakowania kosmetyków,
  • plastikowe elementy zabawek,
  • karoseria samochodowa i dekory wewnętrzne,
  • obudowy sprzętów AGD,
  • branża elektroinstalacyjna – np. gniazdka elektryczne,
  • akcesoria motocyklowe,
  • i wiele innych…

Malowanie plastiku jest często wykorzystywaną metodą, która pozwala na zabezpieczenie, renowację oraz uwydatnienie atutów produktów wykonanych z dowolnie wybranego tworzywa sztucznego.

Czym malować tworzywa sztuczne?

Do malowania plastiku można wybrać dowolnie wybraną metodę, choć najlepiej postawić na profesjonalny zakład lakierniczy. To gwarancja, że powłoka lakiernicza będzie trwała i nałożona z zachowaniem perfekcji. 

Jeśli jednak zależy nam na pomalowaniu pojedynczych sztuk w domu, popularne metody powlekania plastiku lakierem to:

  • farby akrylowe do tworzyw sztucznych – świetnie nadają się do malowania elementów z PCV, a dodatkowo są odporne na oddziaływanie promieni UV,
  • farba w sprayu – to również farby akrylowe, aczkolwiek przeznaczone do lakierowania natryskowego, które pozwala na uzyskanie idealnego pokrycia powierzchni,
  • lakiery strukturalne – są idealnym wyborem, szczególnie jeśli chcemy ukryć niedoskonałości tworzywa sztucznego i dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię przed uszkodzeniami.

Klasyczne farby akrylowe w sprayu można użyć w domu, natomiast profesjonalne lakiery są dedykowane do zakładów zajmujących się lakierowaniem natryskowym, np. metodą mokre na mokre. 

Malowanie plastiku – jakie problemy można napotkać podczas lakierowania?

Tworzywa sztuczne są łatwe w obróbce mechanicznej, ale są również mało odporne na działanie czynników termicznych i chemicznych. Istnieje wiele problemów, jakie można napotkać podczas nakładania powierzchni lakierniczej na powierzchnię wybranych elementów z plastiku, w tym m.in. 

  • zatłuszczenie tworzywa (często spotykane, jeśli proces wtrysku jest realizowany z wykorzystaniem środków rozdzielających na bazie silikonu), 
  • zbyt duża ilość regranulatu, powodująca m.in. kruchość tworzywa i mocne reagowanie na rozcieńczalnik,
  • widocznie mocne wady po procesie wtrysku, jak np. linie płynięcia, wciągi, linie łączenia, widoczne ślady po wypychaczach lub punkcie wtrysku.

Z ewentualnymi ubytkami można poradzić sobie poprzez stosowanie podkładów wypełniających. Wtedy konieczne jest także wygładzenie powierzchni poprzez jej zmatowienie. 

W przypadku starych powłok lakierniczych zalecamy użyć profesjonalnego rozpuszczalnika do farb akrylowych. Dzięki temu tworzywo sztuczne nie zostanie uszkodzone, a powłoka lakiernicza zostanie usunięta.

Uwaga! Kiepskiej klasy rozpuszczalniki mogą wchodzić w reakcję z tworzywem sztucznym, powodując zniszczenia i topienie się materiału. Zanim zaczniesz oczyszczać plastik z powłoki lakierniczej, upewnij się, że wybrany rozpuszczalnik jest bezpieczny.

Malowanie plastiku – 3 kroki do idealnej powierzchni

Proces malowania tworzyw sztucznych nie jest skomplikowany, ale do stworzenia idealnej powierzchni trzeba się odpowiednio przygotować. Trzy standardowe kroki to:

  1. Oczyszczenie, zmatowienie i odtłuszczenie powierzchni (lub tylko odmuch zjonizowanym powietrzem, jeśli tworzywo zostało prawidłowo wyprodukowane),
  2. Lakierowanie elementów,
  3. Suszenie i sezonowanie.

Oczywiście proces może być znacznie bardziej złożony, szczególnie jeśli lakierowaniu poddawane są mocno uszkodzone elementy z tworzyw sztucznych, np. zderzaki samochodowe po kolizji.

Zobacz inne artykuły:

  • Lakierowanie mokro na mokro – na czym polega?
  • Lakierowanie tworzyw sztucznych – najczęstsze problemy i sposób ich rozwiązania
  • Lakierowanie nakrętek – czy to się opłaca?
  • Malowanie plastiku – czym malować tworzywa sztuczne?