Produkcja opakowań kosmetycznych to dość złożony proces, w którym biorą udział graficy komputerowi, specjaliści DTP, a także firmy zajmujące się wtryskiem tworzyw sztucznych i lakiernictwem przemysłowym. Wysokiej jakości opakowania kosmetyków często są zdobione powłokami lakierniczymi i różnymi metodami nadruku. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega lakierowanie opakowań dla branży kosmetycznej i jakie zdobienia obecnie dominują? Zobacz poniższy artykuł, a poznasz techniki wykorzystywane w trakcie produkcji.
Lakierowanie opakowań kosmetycznych – rodzaje lakierów i technologia ich nakładania
W dzisiejszych czasach konsumenci wybierają kosmetyki nie tylko ze względu na ich właściwości i skład, ale również kierując się aspektami wizualnymi. Głównie dlatego producenci kosmetyków dbają o to, aby przygotowywane opakowania były perfekcyjne w każdym calu. W tym przypadku idealnie sprawdza się usługa lakierowania opakowań kosmetycznych. Powłoka lakiernicza nadaje opakowaniom blasku, odpowiedniej struktury i luksusowego wyglądu, ukrywając przy tym wiele niedoskonałości procesu wytwórczego produktu, np. linie płynięcia czy zmatowienia z procesu wtrysku.
Profesjonalne lakierowanie opakowań wykorzystywanych w branży kosmetycznej wykonuje się przede wszystkim w celu zabezpieczenia powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zakrycia wad surowca oraz blaknięciu kolorów w wyniku oddziaływania promieni UV. Eksperci z tej dziedziny wykorzystują przede wszystkim dwa sposoby lakierowania:
- Wybiórcze, czyli polegające na pokryciu powłoką lakierniczą tylko poszczególnych elementów opakowania kosmetyku.
- Pełne, czyli lakierowaniu podlega wtedy cała powierzchnia opakowania.
Do lakierowania opakowań kosmetycznych wykorzystuje się kilka odmian lakierów, ale zdecydowanie dominują lakiery UV i lakiery konwencjonalne. Najczęściej wykorzystywane są lakiery UV (światłoutwardzalne), które utrwalane są przy pomocy specjalistycznych lamp. Dzięki temu powierzchnia opakowania jest najtrwalsza, nie ulega zniszczeniom i zarysowaniom, a finalna barwa pozostaje wyrazista przez dłuższy czas. Lakierowanie UV wykonuje się tylko na automatycznych liniach lakierniczych ze względu na konieczność minimalizacji udziału człowieka w procesie, gdy lakier nie jest jeszcze utwardzony.
Uwaga! Procesem nakładania lakieru na opakowania produktów kosmetycznych, a nawet na flakony, w których umieszczane są gotowe wyroby, zajmują się specjalistyczne zakłady lakiernicze – lakiernie przemysłowe.
Produkcja opakowań kosmetycznych – jakie metody nadruków i jakie powłoki lakiernicze są najpopularniejsze?
W trakcie produkcji opakowań dla branży kosmetycznej stosuje się kilka metod nadruku projektu graficznego, a także co najmniej kilka odmian zdobień materiału. Standardem jest sitodruk, czyli metoda polegająca na nakładaniu farby na powierzchnię zdobioną poprzez specjalistyczne sita w formie szablonu. Zaletą takiej formy lakierowania opakowań jest wyrazistość kolorów, a także możliwość stworzenia efektu 3D.
Pozostałe metody zdobienia opakowań kosmetycznych to:
- Hot-stamping, czyli tłoczenie folii na gorąco bezpośrednio na opakowaniu. W ten sposób można zastosować wybiórcze zdobienia, które są trwałe i nie ulegają blaknięciu.
- Flokowanie – to metoda zdobienia, która pozwala na nakładanie grafiki na opakowania szklane, drewniane, gumowe, a nawet z tworzyw sztucznych. W tym przypadku stosuje się urządzenia elektrostatyczne do nakładania wzoru.
- Tampodruk – nakładanie różnorodnych nadruków / logotypów / wzorów za pomocą procesu nakładania farby drukarskiej (najczęściej rozcieńczalnikowej) z użyciem miękkiego silikonu (tamponu).
Oprócz metod nadruku, należy wspomnieć o rodzajach powłok lakierniczych, które są najpopularniejsze w branży kosmetycznej – wszystkie dotyczą lakiernictwa ciekłego (konwencjonalnego i UV) oraz metalizacji (zwykłej ewaporacji lub PVD):
- metalizacja próżniowa zabezpieczania lakierami UV – uzyskiwane są w tej sposób powłoki lustrzane, wyglądem przypominające galwanizację. Najczęściej to system składający się z trzech warstw: podkład UV, metalizacja, nawierzchnia UV. Lakier nawierzchniowy może zostać zabarwiony, by uzyskać różnobarwne lustra.
- lakierowanie UV bezbarwne w różnych stopniach połysku – od głębokiego matu, poprzez satynę, półpołysk i wysoki połysk. Celem jest nie tylko zabezpieczenie ochronne opakowania kosmetycznego, ale również nadanie jednolitej, bezbarwnej powłoki.
- lakierowanie konwencjonalne z ziarnem metalicznym,
- lakierowanie konwencjonalne soft-touch (powłoka zamszowa w dotyku),
- lakierowanie konwencjonalne w wybranej barwie i stopniu połysku – najczęściej niemożliwe jest uzyskanie idealnie jednolitej barwy po procesie wtrysku (bez smug, linii płynięcia, jednorodnym połysku na całym opakowaniu). Taki efekt uzyskuje się po nałożeniu jednowarstwowej powłoki lakierniczej.
Zdobienie lakiernicze sprawia, że opakowania kosmetyków zachowują swój perfekcyjny wygląd przez długi czas i są jedyne w swoim rodzaju. Z chęcią pomożemy wyróżnić Państwa produkt, zachęcamy do kontaktu z nami i obejrzenia naszego działu realizacje.
Zobacz inne artykuły: