Początki
W dzisiejszych czasach tylko lakiernia, która stale obiera nowe drogi, rozwija się i udoskonala procesy technologiczne, może oferować innowacyjne rozwiązania. Wiele lat temu nasz nowy klient poprosił nas o opracowanie powłok, które będą miękkie w dotyku, a przy tym ukryją drobne niedoskonałości tworzywa. Od tej realizacji, która przerodziła się w kilkunastoletnią współpracę, staliśmy się pionierami w kładzeniu powłok typu soft-touch. W tej chwili śmiało możemy nazywać się specjalistami w tej dziedzinie. Nie zwalniamy jednak tempa i cały czas dostosowujemy technologię, by móc nakładać tę powłokę na coraz to nowe detale wykonane z różnych materiałów.

Jaki efekt daje lakier soft touch?
Jest to niezwykle delikatne, aksamitne wykończenie. W dotyku przypomina ono zamsz, welur czy też skórkę brzoskwini. Powierzchnia lakierowana tego typu produktem jest nietypowa i bardzo przyjemna w dotyku. Taki zabieg należy do jednego z narzędzi marketingu sensorycznego – działamy na różne zmysły klienta, w tym przypadku na dotyk, co może podświadomie skłonić konsumenta do zakupu takiego produktu. Dodatkowo efekt wizualny również stanowi znaczącą wartość dodaną – zamiast typowego matowego wykończenia, odbiorca zauważa miękkość produktu już na pierwszy rzut oka. Wszystko to dzięki charakterystycznemu załamaniu się światła i braku odbłysku.

Moda
Bycie pionierem od wielu lat oznaczało, że niejednokrotnie to my wskazywaliśmy kierunek rozwoju nie tylko dla branży lakierniczej, ale również kierunek rozwoju projektów naszych Klientów. Braliśmy czynny udział w proponowaniu i opracowaniu wzorników zdobień, które później przez wiele lat dominowały na runku. Po boomie na błyszczące, świecące powierzchnie, przyszła moda na wszelkiego rodzaju maty. Na to zapotrzebowanie świetnie odpowiedział lakier soft touch, który pojawiał się coraz częściej w zamówieniach od naszych Klientów. Obecnie zamówienia na taką powłokę stanowią około 30% wszystkich naszych produkcji, a zapotrzebowanie z roku na rok wzrasta.

Aplikacja
Aplikacja lakieru soft touch wymaga doświadczenia. Różni się znacząco nie tylko metoda natrysku takiego lakieru, w tym odpowiednie parametry ciśnienia i wydatku, ale również poziom rozcieńczenia mieszanki, odpowiedni flash-off czy warunki suszenia. Mamy za sobą wiele lat doświadczenia w tym zakresie, a lakiery zamszowe lakierujemy codziennie na jednej lub dwóch liniach lakierniczych, stąd gwarantujemy wysoką jakość i powtarzalność tej usługi. Standardowy poziom brakowości wynosi 1-2%.

Podłoża
Lakiery soft touch mogą być nakładane na rozmaitych podłożach, zarówno syntetycznych, jak i chłonnych (na podkład lub bezpośrednio na detal). Obecnie lakierujemy elementy wykonane z różnych tworzyw (ABS, ABS/PC, PP, PBT, PBT+GF i inne), metali (stal nierdzewna, aluminium, stal czarna, ZnAl) oraz szkła. Dzięki dużym odpornościom (na zarysowania, pęknięcia, środki chemiczne) są wykorzystywane w rozmaitych branżach, takich jak: medyczna, sanitarna, oświetleniowa, AGD, automotive. Powierzchnia ta nie wymaga dalszego pokrywania np. lakierem ochronnym, już sama w sobie stanowi wystarczającą ochronę.

Dodatkowe korzyści
Klienci cenią sobie powłoki aksamitne również z tego powodu, że dobrze ukrywają drobne wady detali surowych takie jak np. lekkie zmatowienia, delikatne linie płynięcia, różniąca się struktura tworzywa itp. Wiele powłok jeszcze bardziej uwidacznia wady – jak wszelkiego rodzaju połyski czy powłoki metalizacyjne. Soft touch działa na odwrót – miękki meszek tworzący powłokę pozwala wizualnie ukryć wiele wad.

Zapraszamy do wykonania bezpłatnych prób lakierniczych, dzięki którym będą Państwo w stanie na własnych produktach przekonać się o walorach powłok soft-touch.

Zobacz nasze realizacje podzielone na rodzaje powłok lakierniczych.