W pracy każdego lakiernika przemysłowego i samochodowego najważniejszą czynnością po każdym zakończonym zleceniu jest dokładne umycie i zakonserwowanie pistoletu lakierniczego. W przeciwnym razie urządzenie mogłoby ulec uszkodzeniu, a dysze natryskowe pozostałyby zatkane. Czyszczenie pistoletu do lakierowania to podstawowa czynność, jaką trzeba wykonać na koniec dnia pracy lakiernika. Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować narzędzia pracy w zakładzie lakierniczym? Zobacz nasz poradnik i dowiedz się, czym wyczyścić pistolet lakierniczy.

Czyszczenie pistoletów lakierniczych – jak zrobić to dobrze? Najważniejsze porady w pigułce

Pistolet lakierniczy to narzędzie, które ma bezpośredni styk z lakierem w płynnej formie – zarówno wewnątrz, jak i od zewnątrz. To oznacza, że musimy przeprowadzić dokładne mycie i konserwację po każdorazowym użyciu pistoletu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia sprzętu. W praktyce myjemy takie części składowe pistoletów lakierniczych, jak:

  • kubek,
  • komora,
  • iglica,
  • dysza natryskowa.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie czyścimy pistoletów lakierniczych wodą! Takie działania będą zwyczajnie nieskuteczne, a dodatkowo spowodujemy, że niezabezpieczone części pistoletu zaczną z czasem korodować. Mogłoby też wystąpić zjawisko pojawiającego się kamienia wodnego na dyszy, a to skutkuje jej zapchaniem. 

Warto mieć na uwadze fakt, że pistolet lakierniczy najczęściej jest zabrudzony też z zewnątrz, np. poprzez osiadanie lakieru w komorze lakierniczej. Pamiętajmy też o tym, aby:

  • delikatnie odkręcać wszystkie elementy składowe pistoletu lakierniczego,
  • nie czyścić mechanicznie podzespołów pistoletu, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia – w szczególności iglicy,
  • wstępne mycie zwykle zaczynamy od namaczania elementów w pojemniku z rozpuszczalnikiem do lakierów lub wlania rozcieńczalnika do kubka pistoletu i uruchomienia natrysku.

Czym czyścić pistolet lakierniczy?

Zanim przystąpimy do mycia pistoletu lakierniczego, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria: pędzle, szczoteczki z drobnym włosiem, szmatki, sztywne szczotki szczecinowe oraz drut. Dodatkowo polecamy też wyciory i igły do czyszczenia dysz, co jest szczególnie przydatne w przypadku mocno zabrudzonych i zaniedbanych pistoletów lakierniczych. Pod żadnym pozorem nie używajmy myjek ultradźwiękowych, szorstkich szczotek oraz pilników – to najprostszy sposób, aby całkowicie uszkodzić pistolet i dyszę natryskową.

Zgodnie z instrukcją dołączoną do pistoletów lakierniczych – nie należy odmaczać całego pistoletu w rozpuszczalniku. To mogłoby uszkodzić niektóre elementy narzędzia, np. uszczelki. 

Jak czyścić pistolet lakierniczy? Krok po kroku

  1. Pozbądź się pozostałości lakieru ze zbiornika pistoletu.
  2. Wlej rozpuszczalnik do zbiornika na farbę i zacznij „psikać” pistoletem. W ten sposób wypłukasz wszelkie resztki lakieru pozostałe w dyszy i w komorze. Najlepiej użyć rozcieńczalnika dedykowanego do farby, która przed chwilą była używana,
  3. Następnie zdemontuj iglicę, odpowietrzacz i dyszę materiałową. Te elementy zawsze wymagają dokładnego oczyszczenia,
  4. Zacznij czyścić podzespoły pędzelkiem z rozpuszczalnikiem. Nigdy nie używaj do tego szczotek drucianych i ostrych przedmiotów.
  5. Wymyte elementy odłóż do osuszenia.
  6. Po wyschnięciu skręć pistolet i to wszystko. Ostatecznie polecamy jeszcze raz przepłukać dyszę i komorę rozpuszczalnikiem – jeśli ten pozostanie w obiegu w skromnych ilościach, nie wpłynie to negatywnie na sposób działania pistoletu.

A co z konserwacją pistoletu lakierniczego?

Konserwacja pistoletów lakierniczych powinna odbywać się jak najczęściej. Prace konserwacyjne polegają na smarowaniu sprężynek, gwintów oraz wszystkich ruchomych elementów, które muszą pracować z maksimum precyzji. Nie używamy smaru w miejscach, które mają kontakt z lakierem.