Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zmieniło się podejście do działań związanych z nakładaniem powłok ochronnych na różne powierzchnie i produkty. Coraz popularniejszym sposobem jest metalizacja próżniowa, czyli Physical Vapor Deposition (PVD). PVD powoduje, że metal jest odparowywany lub wybijany przy użyciu wysokoenergetycznej wiązki elektronów i osadza się równomiernie na powierzchni detali. To powoduje, że procedury metalizacji próżniowej znajdują zastosowanie w przygotowywaniu estetycznych dekoracji, a także do powlekania funkcjonalnych przedmiotów. A zatem PVD stosujemy w elektronice, branży automotive, medycznej oraz dekoratorstwie.

Różnorodność zastosowań i wysoka odporność, czyli metalizacja próżniowa w praktyce

Biorąc pod uwagę naukowe kwestie, metalizacja próżniowa jest fizycznym procesem, który pozwala na osadzenie cienkich powłok metalu na wybranych elementach w pełni kontrolowany sposób. Dzięki temu ryzyko wystąpienia skaz i zanieczyszczeń na ozdabianej powierzchni jest minimalne.

Warto dodać, że wybicie cząstek wybranego metalu i osadzanie się go na elementach, które chcemy nim pokryć, to naturalny proces w przypadku PVD, a do tego charakteryzuje się wysoką czystością i jest przeprowadzany w temperaturze pokojowej. Dzięki temu możemy wygodnie nakładać cienką warstwę metalu na każde podłoże.

W celu uzyskania idealnie trwałej powierzchni w wyniku metalizacji próżniowej, możemy też wykorzystać plazmę, która umożliwia przygotowanie podłoża do przyjęcia warstwy metalu – zapewnia idealną przyczepność, nie niszcząc przy tym powierzchni elementu..

Proces metalizacji PVD a reakcje chemiczne

Próżniowa metalizacja metalu wykorzystuje też liczne zjawiska chemiczne, które pozwalają na uzyskanie jeszcze trwalszych powłok. Mowa tu przede wszystkim o gazach takich, jak: azot, tlen i argon. Wymienione gazy, wprowadzane do komory próżniowej, powodują modyfikację właściwości metalowej warstwy nakładanej techniką próżniową na wybrany materiał. Dzięki temu wpływamy na twardość oraz zmieniamy optyczne właściwości wykonanej powłoki – np. uzyskujemy inne kolory lustrzanej powłoki.

Depozycja metali w metalizacji próżniowej – o jakich surowcach mowa?

Najpopularniejsze materiały poddawane procesowi metalizacji próżniowej to przede wszystkim: aluminium, stal nierdzewna, chrom, mosiądz, miedź i tytan.

Podsumowując: metalizacja próżniowa to skuteczny proces nakładania powłok ochronnych i ozdobnych na wybrane elementy wykorzystywane w przemyśle na różnych gałęziach: motoryzacja, lotnictwo, elektronika. To korzystne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie pięknych powłok dekoracyjnych i ochronnych.

Warto pamiętać, że przy metalach naturalnie ulegających utlenianiu (mosiądz, aluminium, miedź), powłokę metalizacyjną należy zabezpieczyć warstwą lakieru ochronnego.