Metody malowania natryskowego są wykorzystywane nie tylko w motoryzacji, ale także w przemyśle kosmetycznym, medycznym i wyposażenia domu. Profesjonalna lakiernia przemysłowa korzystająca z techniki natrysku może sprawnie realizować zlecenia dla firm: budowlanych, produkujących sprzęt RTV i AGD, lotniczych, automotive, kosmetycznych, a także dla firm meblarskich. Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wykorzystuje się malowanie natryskowe w przemyśle? Przejrzyj ten artykuł. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, gdzie malowanie natryskiem sprawdza się najlepiej i dlaczego.

Lakierowanie natryskowe w przemyśle – czym jest i jakie zlecenia realizują lakiernie przemysłowe?

W skrócie – lakierowanie natryskowe to nakładanie farby lub lakieru z użyciem sprężonego powietrza i odpowiedniego sprzętu lakierniczego. Najczęściej stosowane są farby konwencjonalne – wymagające procesu suszenia wg zaleceń producenta materiału lakierniczego.

Technika aplikacji farby natryskiem to powszechnie stosowana metoda lakiernictwa w przemyśle. W tym przypadku specjaliści wykorzystują do malowania specjalistyczne pistolety natryskowe oraz komory lakiernicze, w których panują idealne warunki bezpyłowe, z profesjonalną wentylacją i kontrolą temperatury i wilgotności. To szybki i prosty sposób na wykonanie nowej powłoki lakierniczej na dowolnie wybranych elementach, niezależnie od surowca bazowego.

Lakiernictwo natryskowe w lakierniach przemysłowych znajduje zastosowanie w przypadku:

  • malowania nadwozi samochodowych, aby zabezpieczyć je przed korozją i zagwarantować wysoki poziom estetyki,
  • lakierowania obudów lub elementów produktów w branży medycznej,
  • malowania elementów mebli, np. lakierowania uchwytów, nóżek meblowych itp.,
  • ozdabiania obudów sprzętu RTV i AGD,
  • lakierowania wielu innych elementów dekoracyjnych.

Co ciekawe, malowanie natryskowe w lakierni przemysłowej stosuje się także do zleceń powiązanych z branżą kosmetyczną, np. do ozdabiania opakowań kosmetyków wykonanych z tworzyw sztucznych – np. perfum, kremów itp.

Jak przebiega proces lakierowania natryskowego w przemyśle? Krok po kroku

Cała procedura malowania natryskowego w lakierni przemysłowej rozpoczyna się od rozmowy z klientem odnośnie do potrzeb, preferowanego efektu oraz rodzaju materiału przeznaczonego do lakierowania. Po ustaleniu szczegółów współpracy, specjaliści w lakierni przemysłowej przystępują do działania w następujących krokach:

  1. Przygotowanie powierzchni do lakierowania. Niekiedy elementy należy oczyścić, odtłuścić i wyrównać, aby powłoka lakiernicza była idealna w każdym miejscu. Zazwyczaj przy malowaniu tworzyw sztucznych nie jest to wymagane.
  2. Pomalowanie elementów farbą podkładową, a następnie kolorem bazowym. Każdą powłokę lakieru specjaliści nakładają natryskowo dedykowanym pistoletem z technologią dobraną na podstawie doświadczenia i karty technicznej lakieru.
  3. Po wyschnięciu polakierowanych elementów przekazuje się je na proces sezonowania, który jest niezbędny, by nabrały odpowiednich odporności przed transportem.

Jeśli chodzi o lakiernictwo natryskowe w przemyśle, zdecydowanie warto postawić na tego typu metody nakładania powłok lakierniczych. W ten sposób możemy skutecznie lakierować zarówno wielkogabarytowe elementy, jak i drobne przedmioty, np. buteleczki na kosmetyki.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalne usługi lakiernictwa natryskowego dla przemysłu?

Jest wiele determinantów opłacalności wybrania natryskowej metody lakierowania w przemyśle. Profesjonalny zakład lakiernictwa przemysłowego wykorzystujący natryskowe metody nakładania powłok lakierniczych może zagwarantować:

  • szybkość działania,
  • precyzję wykonania powłoki lakierniczej – wielu powłok nie da się naprawić, zatem należy zadbać o wysoką jakość już od początku,
  • idealną przyczepność powłoki do podłoża.
  • wieloletnią trwałość,
  • wszechstronność zastosowania,
  • stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu do innych metod aplikacji lakieru.

Warto mieć również świadomość ograniczeń oraz minusów lakiernictwa natryskowego. Ta technologia lakierowania wymaga stosowania licznych środków ochrony zdrowia pracowników zakładu lakiernictwa przemysłowego – jako profesjonalna lakiernia dbamy nie tylko o pełną odzież ochronną dla lakierników, ale również warunki panujące w zakładzie, w tym bardzo sprawną wentylację i wielostopniowy system filtracji. Dodatkowo sama obsługa sprzętu, np. pistoletu lakierniczego czy sprężarki, wymaga znajomości zasad lakierowania, aby wykonywane powłoki były estetyczne i trwałe.