Chromowanie elementów metalowych, szkła i tworzyw sztucznych to dość skomplikowany proces nakładania powłoki chromowanej odpornej na uszkodzenia, oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz zarysowania. Metalizowanie chromem realizuje się też w celu poprawy właściwości termicznych danego produktu – nie tylko ze względu na estetykę.
Standardowy proces chromowania poprzez galwanizację polega na zanurzaniu elementów w wannach wypełnionych roztworem soli chromu, który jest podgrzewany do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Alternatywą jest chromowanie poprzez metalizowanie PVD, które mamy w swojej ofercie.
Na czym dokładnie polega chromowanie i gdzie znajduje zastosowanie? Zobacz nasz poradnik!
Chromowanie i mosiądzowanie – czy to bezpieczne?
Proces chromowania jest bezpieczny, ale tylko wtedy, kiedy stopsuje się metalizację PVD, a nie galwanizację. Do metalizacji używany jest chrom zerowartościowy. Wersja sześciowartościowa (używanej w galwanizacji) jest niekorzystna dla zdrowia i niebezpieczna dla środowiska naturalnego.
W naszej Lakierni Przemysłowej BIT korzystamy wyłącznie z zerowartościowego chromu, a więc działamy bezpiecznie i nakładamy bardzo cienkie powłoki z czystego metalu. To gwarancja zachowania wysokiej estetyki chromowanych elementów, a także wieloletniej trwałości powłoki.
Czysty chrom – dlaczego warto zdecydować się na taką powłokę?
Jest wiele czynników, które determinują opłacalność podjęcia decyzji o nałożeniu powłoki zerowartościowego chromu na poszczególne elementy. Kluczowe atuty powłoki chromu PVD to:
- pełne bezpieczeństwo aplikacji,
- powtarzalność,
- ekologia,
- możliwość regulacji grubości powłoki,
- jednolita depozycja,
- szeroka gama wykończenia powłoki.
Ogólnie rzecz biorąc, metoda chromowania PVD jest korzystnym rozwiązaniem, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych. Tutaj proces nakładania chromu odbywa się na zimno, bez użycia wody oraz emisji chemicznych substancji. To gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, opłacalność realizowania cykli produkcyjnych oraz niewielkie koszty użycia surowca potrzebnego do wykonania powłoki chromowanej lub mosiądzowanej.
Gdzie sprawdzają się usługi chromowania?
Profesjonalne nakładanie powłoki chromowanej na elementy metalowe i nie tylko sprawdza się w różnych branżach: automotive, elektronika, telekomunikacja, meblarstwo, produkcja urządzeń RTV i AGD. Warto też dodać, że chromowane powłoki są często wykorzystywane do produkcji armatury domowej.
Klasyczny proces chromowania bywa szkodliwy dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Dodatkowo generuje dość wysokie koszty realizacji zlecenia, a to przekłada się na opłacalność nakładania takich powłok.
Na szczęście obecnie można zdecydować się na chromowanie z użyciem tzw. zimnego chromu. Dzięki temu powierzchnia chromu powstaje bez użycia wysokich temperatur i generowania licznych odpadów chemicznych w postaci oparów.
Ile kosztuje chromowanie? Podsumowanie
Całkowite koszty związane z chromowaniem, niklowaniem lub mosiądzowaniem elementów stalowych i nie tylko są zależne przede wszystkim od takich czynników, jak: stan techniczny elementów przekazanych do nałożenia warstwy chromu, powierzchnia, a także wybrana metoda chromowania.
Oczywiście im większe zlecenie i trudniejszy materiał do pokrycia chromem, tym wyższa cena usługi. Niemniej jednak zerowartościowy chrom, który jest bezpieczny w stosowaniu, gwarantuje idealną trwałość powłoki i doskonałą estetykę. W takie rozwiązania warto zainwestować nawet większe pieniądze, szczególnie jeśli liczy się przede wszystkim nienaganna jakość wykonanej powierzchni.