W przemyśle kosmetycznym producenci opakowań prześcigają się w pomysłach na zdobienie nakrętek swoich kosmetyków czy perfum. Nie od dziś wiadomo, że to walory estetyczne jako pierwsze przyciągają klientów do zabrania produktu z półki sklepowej. Nowoczesne lakiernictwo przemysłowe wychodzi naprzeciw wymaganiom i trendom, oferując coraz więcej rozwiązań w zakresie zdobienia, pozwalając na dobór wzoru lub koloru do indywidualnych potrzeb producenta.
Barwienie masy
Nakrętki kosmetyczne wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Najczęściej są to PP, HDPE, PET czy coraz bardziej popularna imitacja szkła – surlyn. Wiele firm decyduje się na barwienie opakowań w masie – poprzez dodanie barwnika do tworzywa otrzymujemy tak naprawdę gotowy produkt, którego nie trzeba już później lakierować. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędności pieniędzy i materiałów lakierniczych, a także jeśli oryginalna barwa tworzywa nie jest atrakcyjna wizualnie. Najczęściej jednak wartość wizualna takiej nakrętki nie jest wystarczająca, daje wrażenie taniości, nie pasuje do produktów ze średniej i wyższej półki. Dodatkowo wiele efektów jest niedostępnych – jak np. lakierowanie z ziarnem metalicznym (ziarno w masie zwykle nierównomiernie się układa i taki proces wtrysku rzadko wychodzi estetycznie), efekt zamszowy soft-touch czy też różne stopnie połysku. Dodatkowo nakrętki polakierowane są odporniejsze na zarysowania, blaknięcie koloru czy chemię.
Metalizacja
Metalizowanie nakrętek polega na nakładaniu na detal warstw metali – głównie aluminium, a czasem również chromu, miedzi i mosiądzu. Pozwala to przede wszystkim na uzyskanie efektu lustrzanego. Nakrętka z tworzywa sztucznego wygląda jak metalowa, a przy tym jest znacznie tańsza w produkcji. Takie zdobienie jest dodatkowo pokrywane lakierem ochronnym UV, co daje zabezpieczenie opakowania przed uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieje również możliwość doboru stopnia połysku – od standardowego matu po satynowy lub efekt lustra. Często zabieg ten wystarczy, by opakowanie wyglądało efektownie, jednak chcąc sprostać rozwijającemu się przemysłowi, lakiernie oferują również metalizację barwioną. W ten sposób klient ma możliwość stworzenia indywidualnego projektu, który wyróżni jego produkt.
Lakierowanie UV
Chcąc polakierować opakowanie lub samą nakrętkę warto zdecydować się na lakiernictwo światłoutwardzalne – daje nie tylko trwałą powłokę, ale także uzyskanie wielu efektów kolorystycznych. Na zautomatyzowanych liniach lakierniczych można nałożyć na detal praktycznie każdy kolor, dodatkowo z preferowanym stopniem połysku. Lakierowanie UV nakrętek powoli wypiera metalizację – trendy na rynku zaczynają iść w kierunku trwałych, kolorowych powłok z efektem satyny.
Na naszej zautomatyzowanej linii lakierniczej osiągamy wydajności do kilkudziesięciu tysięcy detali na zmianę:
https://lakierniabit.pl/oferta/lakierowanie-uv/
Soft touch
Jest to metoda lakierowania ciekłego z wykończeniem zamszowym w dotyku, która również cieszy się dużą popularnością, z tego względu, że powłoką soft touch można pokryć tworzywo w dowolnym kolorze. Daje to aksamitny efekt, pasujący zarówno do opakowań eleganckich, jak i codziennego użytku.
Zapraszamy do naszego działu REALIZACJE, by zobaczyć przykładowe efekty z użyciem powłoki soft touch i innych.
https://lakierniabit.pl/realizacje/
Podsumowanie
Połączenie stale rozwijającego się przemysłu kosmetycznego i lakierniczego umożliwia nawet najbardziej wymagającym producentom opakowań dobranie pożądanego efektu dla ich produktu. W naszej lakierni przemysłowej oferujemy wszystkie efekty
z powyższych, zapewniając doradztwo i kompleksową obsługę. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, a wspólnie sprawimy, że Państwa produkty będą niepowtarzalne.
W dziale OFERTA znajdą Państwo wszystkie nasze usługi. Zachęcamy do zapoznania się!