Poniżej znajduje się krótki poradnik, na co zwrócić uwagę przy lakierowaniu tworzyw sztucznych. Zapraszamy do współpracy z nami – to nasza podstawowa usługa, którą realizujemy codziennie na czterech liniach lakierniczych dla klientów B2B. Poniżej opis naszych usług:
Biorąc pod uwagę cały proces lakierowania, od początku do końca, jest wiele kroków, które zajmują mniej lub więcej czasu, pochłaniają różną ilość środków pieniężnych, ale także oprzyrządowania i farb wykorzystywanych przy malowaniu. Coraz częściej zauważamy, że naszym Klientom zależy na zoptymalizowaniu tego procesu, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. My również dokładamy wszelkich starań, by produkcje przebiegały jak najsprawniej. Jak to zrobić? Mamy kilka wskazówek.
Wydajne przygotowanie powierzchni
Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa wykonany jest detal, każde trzeba w mniejszym lub większym stopniu przygotować pod lakierowanie. Dużą rolę w tym procesie odgrywa współczynnik napięcia powierzchniowego danego tworzywa, bo od niego zależy przyczepność farby do podłoża i ewentualne zastosowanie podkładu. W tradycyjnym lakiernictwie powierzchnia przygotowywana jest przy pomocy środków na bazie wody, ale coraz częściej na rynku pojawia się opcja bardziej ekonomiczna i szybsza – czyszczenie suchym lodem (zamrożonym dwutlenkiem węgla). Pozwala to na zaoszczędzenie nawet do 50% kosztów, a powierzchnia detalu nie musi być uzależniona od procesu oczyszczania – może przyjmować nawet bardzo skomplikowane kształty, bez obaw, że będzie nieodpowiednio dosuszona i w niektórych miejscach będzie się gromadziła woda.
Często przygotowanie powierzchni polega również na zwiększeniu napięcia powierzchniowego podłoża, by wyeliminować konieczność stosowania podkładu / primera. Najczęściej stosuje się delikatne opłomieniowanie powierzchni surowca lub aktywację plazmą. Jeśli jednak zdecydujesz się na podkład – najpierw warto szukać primerów na bazie rozcieńczalników, które aplikuje się w postaci mgiełki, bez konieczności suszenia czy szlifowania. Taka warstwa odparowuje w kilkanaście sekund, dając powierzchnię gotową do nałożenia finalnej wersji farby.
Jak lakierowanie UV wpływa na wydajność procesu?
Technologia lakierowania UV (światłoutwardzalnego) w ogólnym rozrachunku przynosi dużo korzyści i ekonomicznych i czasowych. Szybki proces utwardzania powłoki tak naprawdę gwarantuje ominięcie etapu sezonowania polakierowanych elementów, ponieważ bezpośrednio po wyjęciu z komory UV detale mogą być spakowane, bez obaw o powstanie zarysowań. W naszej lakierni proces ten jest w pełni zautomatyzowany, w związku z czym potrafimy osiągać wysokie wydajności. Lakierowanie UV na takiej linii skraca czas oczekiwania naszych Klientów na gotowy produkt.
Jak zmniejszyć zużycie farb podczas lakierowania?
Bardzo częstym czynnikiem, który wpływa na zwiększone zużycie farb (a przy tym wyższe koszty projektu) jest tzw. over-spray, czyli nadmierna ilość farby, która nie osiada na detalu, a zostaje wypuszczona z pistoletu lakierniczego w powietrze i następnie pochłonięta przez filtr. Również zmiany kolorów wiążą się z każdorazowym wylewaniem resztek farby. Jak zatem uniknąć tych niepotrzebnych strat? Pierwszym, mało kosztownym rozwiązaniem, jest korzystanie z odpowiednich dysz do pistoletów, które są dopasowane do rodzaju stosowanego lakieru oraz odpowiednia regulacja szerokości strumienia. W ten sposób strumień farby skupia się na detalu i nie „ucieka” poza jego obręb.
Poleganie w głównej mierze na automatyzacji procesu lakierowania także przynosi korzyść w postaci mniejszego zużycia lakieru. Roboty gwarantują większą powtarzalność procesu, a co za tym idzie mniejszą ilość braków. Dla przykładu – nakrętka kosmetyczna od kremu może zostać polakierowana ręcznie lub na linii automatycznej. W procesie zautomatyzowanym zwykle uzyskuje się blisko dwukrotnie niższe zużycie lakieru niż dla lakierowania ręcznego.
Podsumowanie
Istnieje wiele rozwiązań zwiększających efektywność procesu lakierowania, które można wprowadzić w lakierniach przemysłowych od razu. Jedne są bardziej kosztowne, inne mniej, ale chcąc uzyskać efekty ekonomiczne warto najpierw zainwestować w kilka z nich. Wtedy szybko zauważymy efekty – produkcja będzie przebiegała sprawniej, a Klienci będą chętniej korzystać z usług, wiedząc, że gwarantujemy im wyższą wydajność za niższą cenę.